2010 Deep Ellum Arts Festival Entertainment Schedule
Click group name to link to band website


  Texas Blues Stage PegasusNews Stage Singer/Songwriter Stage ArtLoveMagic Artists Alley
F
r
i
d
a
y
Time Band Name Genre
5:00 PM Triple T Texas Blues
6:00 PM Derek Comely & the Bastard Son's of Rock & Roll Rockabilly
7:20 PM Tucker's Blues Blues
8:40 PM Sidekick Mafia Rockabilly
Time Band Name Genre
5:00 PM Watching Cars Understated Pop
6:20 PM Moosehound psychedelic
7:40 PM Foe Destroyer Rock
9:00 PM Mount Righteous Acoustic Pop / Punk
Time Band Name Genre
5:00 PM Felix Flores Singer / Songwriter
6:00 PM Sean Russell Singer / Songwriter
7:00 PM Whit Hyde, Craig St. Clair Singer / Songwriter
8:00 PM The Texas La Reaux Band Singer / Songwriter
9:00 PM The Damon Carroll Band Singer / Songwriter
Time Band Name Genre
5:00 PM Local Shay Acoustic
6:00 PM Southern Karma Acoustic
7:00 PM Nnamdi Orakpo Open Mic & Poetry Slam
8:00 PM Zachary Scott Pohl Acoustic
9:00 PM Parellel Play Acoustic
Visual Artists

5:00 PM to 10:00 PM
  • Joshua Boulet - Ink
  • Jason Ice - Spray Paint
  • Ashley Jones - Collage
  • Davis Brothers Artists
  • S
    a
    t
    u
    r
    d
    a
    y
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Diesel N' Drive  
    11:40 AM Andonia Layr Blues / Folk
    12:40 PM Sonya Jevette Texas Blues
    2:00 PM Allie Noelle Band Texas Blues
    3:20 PM Texas Slim Texas Blues
    4:40 PM Groundwork Band Blues
    6:00 PM Christian Brooks Texas Blues
    7:20 PM Barefootin' Texas Texas Blues
    8:40 PM Kayla Reeves Texas Blues
    Time Band Name Genre
    11:20 AM Zounds Sounds Kid's Rock
    1:00 PM Brain Girley Jazz
    2:20 PM Smiling at the Ceiling Indie Rock
    3:40 PM Fatty Lumpkin Funky Jam
    5:00 PM Most Soul / Jazz
    6:20 PM Shuttle Electronic House
    7:40 PM Spector 45 Punk Rock
    9:00 PM Inner City All Stars Funky NOLA Brass
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Chris Curtis Singer / Songwriter
    12:00 PM Pet Parade  
    1:00 PM Jerialice Arsenault, Stephen Blackwell Singer / Songwriter
    2:00 PM Steve Anderson, Josh Goldberg Singer / Songwriter
    3:00 PM Delia Dever Singer / Songwriter
    4:00 PM Darrin Kobetich Singer / Songwriter
    5:00 PM Clint Niosi Singer / Songwriter
    6:00 PM John Hannum, Mark Wayne Glasmire Singer / Songwriter
    7:00 PM Jeremy Ellis, Reagen Redfern Singer / Songwriter
    8:00 PM Lori Dreier & Darrin Kobetich Singer / Songwriter
    9:00 PM Bill Honker & Craig St. Clair Singer / Songwriter
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Patrick Johnson Acoustic
    12:00 PM Motley Players 3 Improv Comedy
    1:00 PM Lorryn the Red Acoustic
    2:00 PM DaVerse Lounge with Will Richey Poetry
    3:00 PM Champa Acoustic
    4:00 PM Multi Acoustic
    5:00 PM Southern Karma Acoustic
    6:00 PM Goat Urban Lyricist
    7:00 PM Poindexter Urban Lyricist
    8:00 PM Elle Acoustic
    9:00 PM Playdough of Deep Space 5 Urban Lyricist
    Visual Artists

    11:00 AM
  • Riki Johnson - Paint
  • Joe Townson - Paint
  • Eddie Walker - Airbrush Interactive
  • Davis Brothers Artists

  • 2:30 PM
  • Deb Driscoll - Finger Paint/Mixed Media
  • Connor Muldoon - Sculpture
  • Eddie Walker - Airbrush
  • Davies Brothers Artists

  • 6:00 PM
  • Jasna Boudard - Model Photography
  • Andrea Lacorazza - Paint
  • Davies Brothers Artsits
  • S
    u
    n
    d
    a
    y
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Jaci Butler Band Blues
    12:20 PM Jesse Prince Band Blues
    1:40 PM Marfalites Rockabilly
    3:00 PM C.C. Cross Band Southern Rock / Rockabilly
    4:20 PM King of the Rabbit Trail Soul / Blues / Rock
    5:40 PM Quiver Rockabilly
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Gathering on Main Non Denom. Easter Service
    12:40 PM Fun Steppers  
    2:00 PM Vagrant Sleaze Rock
    3:20 PM Backside Pick Funk
    4:40 PM Sunward Dream Pop
    6:00 PM Keite Young Rock
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Desiree Anastasia Singer / Songwriter
    12:00 PM Mark Deffebach Singer / Songwriter
    1:00 PM Scott Fant, Ian Dickson Singer / Songwriter
    2:00 PM Randy Treadway, Helen Kennedy Singer / Songwriter
    3:00 PM Barbara McMillan, Paul Martin Zander Singer / Songwriter
    4:00 PM Merry and the Mood Swings Singer / Songwriter
    5:00 PM Blackland River Devils Singer / Songwriter
    6:00 PM Brad Thompson Singer / Songwriter
    Time Band Name Genre
    11:00 AM Jenni Mansfield Peal Acoustic
    12:00 PM Spencer Garland Acoustic
    1:00 PM Tonite Tonite Acoustic
    2:00 PM Arianne Patty Acoustic
    3:00 PM Erin Gayden Acoustic
    4:00 PM Tim Brown Acoustic
    5:00 PM Nnamdi Orakpo Open Mic & Poetry Slam
    6:00 PM Nicholas Altobelli Acoustic
    Visual Artists

    11:00 AM
  • David Rodriguez - Paint
  • Michelle McSpadden - Paint
  • Michael Lagocki - Paint
  • Davis Brothers Artists

  • 3:00 PM
  • Tracye Cochran - Spray Pt/Mixed Media
  • Shug - Paint
  • Kevin Steele - Paint